STARAJTE SA O SVOJU POKOŽKU HLAVY! VLASY S NÍZKOU, STREDNOU A VYSOKOU PÓROVITOSŤOU

Ak chcete, aby bolo o vaše vlasy postarané, aby boli pevné a krásne, musíte vyskúšať vlasové oleje. Avšak predtým, než tak urobíte, určte ich pórovitosť. Pomôže vám to pri starostlivosti o vlasy a pokožku hlavy. Čo je to pórovitosť vlasov? Je to úroveň, v ktorej sú nadvihnuté vlasové kutikuly voči samotnému vlasu. Existujú vlasy s nízkou, strednou a vysokou pórovitosťou.

pórovitosti vlasov

Najzdravšie a najkrajšie vlasy s nízkou pórovitosťou

Vlasy s nízkou pórovitosťou sú hladké, lesklé a zdravé. Vlasové kutikuly sú uzavreté a pevne priliehajú k vlasu. Kvôli tomu sa voda, farbivo a látky, obsiahnuté v kozmetike, ťažko dostanú do vnútornej štruktúry vlasov. Vlasy s nízkou pórovitosťou sa ťažko upravujú, farbia, vlhčia a sušia. Tieto vlasy sú menej náchylné na poškodenie a zvyčajne majú prirodzenú farbu. Nekrepovatejú ani neodstávajú; pri česaní sa pramene nezamotávajú. O tieto vlasy by ste sa mali starať dlhým olejovaním vlasov; avšak nesmiete ich zaťažiť alebo zamastiť pokožku hlavy. Najlepšie pre vlasy s nízkou pórovitosťou sú nasýtené oleje, ktoré vytvárajú ochrannú vrstvu na povrchu. Tieto produkty sú vyrobené z veľmi malých čiastočiek, ktoré ľahko preniknú do pevne priliehajúcich vlasových kutikúl. Vyskúšajte oleje ako: palmový, kokosový, babassu olej, bambucké, kakaové maslo, výťažky z aloe alebo rastlín.

Afro, kučery a lokne, t.j. vlasy s vysokou pórovitosťou

Vlasy s vysokou pórovitosťou sú známe tým, že veľa krepovatejú a odstávajú, sú tiež suché a drsné, ale rýchlo absorbujú vodu. Majú doširoka otvorené vlasové kutikuly, takže ich farbenie a úprava nie sú žiadnym problémom. Avšak časté farbenie, natáčanie, vyrovnávanie a iné procedúry s využitím vysokých teplôt môžu dodatočne poškodiť vaše vlasy. Vlasy s vysokou pórovitosťou by mali podstúpiť krátke olejovanie vlasov, pretože dokážu rýchlo absorbovať vodu a iné látky. Tieto pramene potrebujú počas vlasovej kúry zmäkčujúce látky, proteíny a zvlhčovače. Prospešné sú pre nich aj oleje s polynenasýtenými mastnými kyselinami, tvorené veľkými čiastočkami, ktoré dokážu ľahko preniknúť do vysoko nadvihnutých vlasových kutikúl. K týmto produktom patrí: avokádový, jojobový, makadamiový, olivový, mandľový, ľanový, sezamový, púpalkový a tekvicový olej.

Mišmaš vlasy, t.j. vlasy so strednou pórovitosťou

Vlasy so strednou pórovitosťou sú podobné vlasom s nízkou aj s vysokou pórovitosťou. Vlasy sú zdravé a ľahko sa upravujú. Ich kutikuly sú trochu nadvihnuté. Ideálnou starostlivosťou pre tieto vlasy sú mononenasýtené mastné kyseliny. Tie tvoria stredne veľké čiastočky, ktoré udržiavajú vlasy v dobrej kondícii, zlepšujú ich úpravu a zabraňujú poškodeniu. Vyskúšajte jeden z týchto olejov: argánový, abysiniánový, olej z pšeničných kláskov, papájový alebo ricínový olej. Na kúru použite tiež: zvlhčovače a proteíny obsiahnuté v kondicionéroch.

Ako overiť, ktorý typ pórovitosti vlasov máte?

Môžete vykonať jednoduchý test. Zdanlivo najlepší je test s vodou. Na čom sa zakladá? Do pohára alebo misky s vodou vhodíte pár vlasov. Musia byť čisté, bez silikónov. Ak do dvoch minút vlasy klesnú na dno, znamená to, že máte vlasy s vysokou pórovitosťou. Vlasy, ktoré ostanú na hladine alebo klesnú neskôr majú nízku pórovitosť.

Poznáte iné metódy, ktoré dokážu pomôcť pri určení pórovitosti vlasov? Existuje ich mnoho. Metóda pozorovania sa zakladá na pozorovaní toho, ako vlasy vyzerajú v rôznych poveternostných podmienkach, hneď po umytí alebo vysušení vlasov, po nanesení rôznych prípravkov a počas stylingu. Avšak metóda dotyku vám umožní určiť, či sú vaše vlasy drsné a kučeravé (vysoká pórovitosť) alebo hladké a jemné (nízka pórovitosť). Existujú ďalšie dva testy, ktoré však vyžadujú použitie potravín. Prvý z nich je test s kokosovým olejom. Prípravok nanesiete na vlasy a asi po hodine ho zmyjete. Vlasy s vysokou pórovitosťou budú stále suché a matné, zatiaľ čo vlasy s nízkou pórovitosťou – lesklé a hladké. Test s múkou vytvára podobné výsledky. Na vlasoch s nízkou póroviosťou sa múka neudrží dlho, ani v takom množstve ako na vlasoch s vysokou pórovitosťou.

Čo by ste ešte mali vedieť o pórovitosti vlasov?

Predtým, než podstúpite určenie pórovitosti vlasov, musíte poznať ešte pár veľmi dôležitých faktov. Pamätajte, že vlasy môžu mať rôzne typy pórovitosti vlasov. Na vrchu vlasov môžete mať nízku pórovitosť – sébum vyhladzuje a dodáva prameňom lesk. Pričom konce majú vysokú pórovitosť – kvôli nesprávnemu česaniu, farbeniu, nedostatku vhodnej starostlivosti alebo umiestnenia vlasov pod šatku alebo kabát, čo môže spôsobiť štiepenie končekov, ich vysúšanie a krepovatenie.

Vysoká pórovitosť sa dá zvýšiť alebo znížiť použitím správnych prípravkov alebo obmedzením vlasových procedúr. Pórovitosť vlasov sa dá zvýšiť: zosvetľovaním, farbením, horúcim stylingom, slnečným žiarením, voľnými radikálmi, použitím určitej kozmetiky. A ako znížiť pórovitosť vlasov? Pomocou kozmetických olejov pri každodennej starostlivosti. Tieto produkty sa hodia k pokožke hlavy a vlasom, ich pórovitosti, úrovni poškodenia a dodávajú im všetky potrebné látky.